Džo Dispenza "Tu esi Placebo" grāmatas konspekts
Grāmatas autors ir medicīnas zinātņu doktors, kas specializējies neiroloģijā un smadzeņu darbībā. Viņa pētījumi ir palīdzējuši cilvēkiem mainīt domāšanu un veselību, izmantojot neirofizioloģijas principus.
Grāmatā aprakstīti un izskaidroti daudzi medicīniski dokumentēti gadījumi, kad pacienti ar placebo palīdzību izārstējušies no vēža, sirds slimībām, depresijām un daudziem citiem veselības traucējumiem. Darbā sniegti praktiski padomi un metodes kā noskaņot prātu veselības atgūšanai.
Grāmata sastāv no 12 nodaļām.
1.nodaļa. "Vai tas iespējams?" ir doti vairāki reāli piemēri, kā pacienti ir atveseļojušies domādami, ka lieto medikamentus vai notikušas cita veida medicīniskās manipulācijas.
Lasītais liek apzināties, ka attieksme patiešām ietekmē veselību un arī dzīves ilgumu. Par to liecina arī veiktie pētījumi.
2.nodaļa. "Placebo īsā vēsture" atklāj pārsteidzošu faktu kā tika atklāts placebo. 2.pasaules kara laikā, kad smagi ievainotam kareivim bija nepieciešamas steidzīga operācija, bet bija beidzies morfijs - atsāpinošas zāles, medmāsa, daudz nedomādama iešļircināja kareivim fizioloģisko šķīdumu un kareivim bija pateikts, ka tas ir morfijs. Kareivis reaģēja tā, kā parasti reaģē no šādām zālēm. Ķirurgs veica iegriezumus kareivja ādā, izdarīja visu nepieciešamo un sašuva brūci. To visu viņš izdarīja bez anestēzijas. Kareivim neiestājās šoks un arī sāpes tikpat kā nav jutis. Dakteris nesaprata kā iespējams, ka morfiju var aizstāt parasts sālsūdens? Un arī turpmāk, katru reizi, kad bija beidzies morfijs, dakteris injicēja fizioloģisko šķīdumu. Atgriežoties no kara viņš sāka pētīt šo parādību. Grāmatā minēts, ka visticamāk ārsts nebija pirmais, kas saprata domu spēku, jo Bībelē ir minēts ļoti daudz stāstu par brīnumainu izdziedināšanu. Placebo sāka pētīt arī citi. "Šis process darbojas, nevis tabletē apslēptas maģijas ietekmē, bet gan tāpēc, ka cilvēka organisms ir sev pati labāk aptieka un tas spēj izrakstīt labākās receptes". Pašreizējos prāta - ķermeņa pētījumos priekšplānā izvirzījusies paralēla pētījumu virkne; tajos tiek pētīta attieksmes, uztvēruma un uzskatu ietekme.
Stenforda Universitātes sociālpsihologa Dr. Kloda Stīla pētījumi atklāj: "...mūsu sniegumu, tostarp panākumus, ietekmē tas, ko mēs esam pieradināti domāt par sevi, kā arī tas, ko, mūsuprāt, citi par mums domā. Tāpat ir arī ar placebo: kad norīsim tableti, ar mums notiks tas, ko sagaidām. Tas, ko mūsuprāt, sagaida visi apkārtējie (ieskaitot ārstus), ietekmē organisma reakciju uz tableti".
Pēdējo 10 gadu laikā pētījumi norāda uz spēcinošām pateicībām : "cilvēks piedzīvo to, ko viņš domā".
3.nodaļa. Placebo efekts smadzenēs demonstrē kā doma spēj mainīt fizioloģiju. Cilvēks ir atkarīgs no saviem ieradumiem. Ja mēs vēlamies mainīt domas, tās ir jāatkārto pietiekami daudz, lai nostirpinātu jaunizveidoto neironu kopumu. Pēc 30 gadu vecuma mūsu smadzenes ir izstrādājušas noteiktas automātiskas programmas, ko sauc par mūsu idendtitāti. "Pārmaiņās visgrūtākais ir neizdarīt tās pašas izvēles, ko iepriekšējā dienā. Tas ir tik grūti tāpēc, ka, tiklīdz vairs nedomājam tas pašas domas, kas noved pie tām pašām izvēlēm un liek automātiski rīkoties ierastos veidos, lai piedzīvotu tos pašus notikumus un apstiprinātu tās pašas identitātes emocijas, uzreiz sajūtamies neērti. Šis jaunais esības stāvoklis ir svešs, tas ir nepazīstams. Tas nešķiet "normāls". Mēs vairs nejūtamies kā paši, jo neesam mēs paši. Lai varētu atdzimt jauna personība, vecajai ir jāmirst. Protams, tas liek justies neērti! Bet tas nekas, jo šis nezināmais ir ideāla vieta, lai radītu; tā ir vieta, kur mīt iespējas. Kas gan varētu būt vēl labāk? Vairums cilvēku ir ieraduši bēgt no nezināmā, tāpēc tagad ir jāiemācas justies ērti tukšumā jeb nezināmajā, nevis baidīties no tā." Lasītais mudina radīt savu nākotni pašam. Un radīt to no nezināmā, nevis zināmā. Jaunu nākotni nav iespējams būvēt kamēr vien dzīvo pagātnē.
4.nodaļa.Placebo efekts organismā raisa pārdomas par ģenētiku. Šeit ir izklāstīts, ka vairums cilvēku tic faktam par to, ka ģenētiskais liktenis ir iepriekš noteikts. Mēs noticam, ka esam mantojuši atsevišķus gēnus, kas veicina dažādus vēža veidus, sirds slimības, diabētus un mūsu spēkos nav tos kontrolēt. "Masu informācijas līdzekļi pastiprina šo priekšstatu, patstāvīgi stāstot, ka noteikti gēni izraisa šo vai to slimību. Tie mūs ieprogramējuši ticēt, ka esam savas bioloģijas upuri un ka gēniem ir absolūta vara pār mūsu veselību, labklājību un personību.
5.nodaļa. Kā domas izmaina smadzenes un organismu. Nodaļā paskaidrots, kā brīdī, kad izmainīta domāšana, mūsu smadzenes un organisms sāk dzīvot jaunajā nākotnē, ko būsim izveidojuši savās domās. "Ja mums ir skaidrs nolūks attiecībā uz jaunu nākotni un mēs to apvienojam ar plašām, pacilātām emocijām un atkārtojam atkal un atkal, līdz radām jaunu prātu un esības stāvokli, šīs domas šķitīs reālākas nekā iepriekš ierobežotais skatījums uz realitāti. Mēs beidzot esam brīvi". Mēs vairs negaidām pārmaiņas un neceram uz pārmaiņām - mēs esam pārmaiņas.
6.nodaļa. Iespaidojamība. Ir 3 elementi, kuri apvienojas, kad runājam par iespaidojamību - ticība, pieņemšanu un padošanās. Jo vairāk mūsos apņēmības, jo vairāk ticam tam, ko darām, un pieņemam to, lai mainītu iekšējo stāvokli, jo labākus rezultātus varam panākt. "Atkārtots pieredzējums bagātina smadzeņu nervu tīklojomus un tad tos galīgi nostiprina, emocionālājā līmenī apmācot organismu.
7.nodaļa. Attieksme, uzskati un uztvērumi. "Lai mainītu uzskatu, jāmaina zemapziņas programma". Tie ir patstāvīgāki nekā attieksme. Autors apraksta atšķirības starp pacientiem, kuriem ir pateikts, ka viņi ir slimi. Piemēram, ja pirmais pacients uzklausa diagnozi un piekrīt tai, bet tajā pašā laikā cenšas domāt pozitīvi....gan jau būs labi...jādomā pozitīvās domas...utml...izveseļošanās var nebūt veiksmīga, jo prātā paliek domas, ka es esmu slims. Bet, piemēram, ja otrais pacients uzklausa diagnozi un nepieņem to, attieksmei mainoties, viņš meklē atbildes kāpēc diagnozei nepiekrīt un izveseļošanās būs veiksmīga. "Tas kā domājat un jūtaties, veido esības stāvokli, attieksme ir tikai saīsināts esības stāvoklis. Nepietiek tikai ar to, ka mainīsim uzskatus un uztvērumus vienreiz. Pārmaiņas ir jāuzspiež atkal un atkal.
8.nodaļa. Kvantu prāts."Jūs esat nezināmajā. No nezināmā tiek radītas visas lietas. Jūs atrodaties kvantu laukā. Jūsu rīcībā jau ir visa nepieciešamā bioloģiskā aparatūra, lai kļūtu par tīru apziņu". "Klasiskajā fizikā pastāv ierobežojumi attiecībā uz enerģijas pētījumiem, nemateriālās pasaules darbību ārpus telpas un laika un atomu uzvedību. Tā ir kvantu fizikas valstība. Mums pazīstamais Visums un it viss tajā - neatkarīgi no tā, cik stabila šķiet šī matērija, - būtībā ir tikai enerģija un informācija. Tas ir zinātnisks fakts. "...ja varat iztēloties konkrētu nākotnes notikumu, ko vēlaties piedzīvot, šī realiztāte jau pastāv kā iespēja kaut kur kvantu laukā - viņpus šī laika un telpas - un gaida, līdz to novērosiet. Ja Jūsu prāts (ar domu un sajūtu starpniecību) var ietekmēt to, kad un kur elektrons uzradīsies no nekurienes, tad teorētiski Jums jāspēj ietekmēt jebkādu iespēju parādīšanaos, kādas vien varat iedomāties". Vairāk koncentrējoties uz to, ko vēlamies un mazāk uz to, ko nevēlamies, mēs varam vieglāk piesaistīt to, ko vēlamies un "likt izgaist" tam, ko nevēlamies, jo par to vairs nedomājam. Mēs ieguldam enerģiju tajā, kam pievērsta uzmanība. Kad pievēršam uzmanību, tiek veltīta enerģija. Un rezultātā placebo efekts nav fantāzija, tā ir kvantu realitāte".
9.nodaļa. Trīs stāsti par personīgo transformāciju. Nodaļā atspoguļotas 3 situācijas, kurās cilvēki ieguldīja savas apziņas enerģiju nemateriālājā pasaulē viņpus maņām un daudzkārt pieņēma iespēju, līdz tā materializējās viņu dzīvē. Lorijas atziņa : "es negribētu nosodīt savu pagātni, just pret to aizvainojumu vai noraidīt to, jo tāda izvēle atņemtu šo veselību. Mana pagātne ir bijusi kā svētība, jo es pārvarēju savus ierobežojumus un nu mīlu to, kas esmu. Jūtos mierīga. Esmu patiešām mainījusies bioloģiskā šūnu līmenī. Esmu pierādījums tam, ka prāts spēj izdziedināt ķermeni. Ticiet man, neviens par to nav vairāk izbrīnīts kā es pati!" Ārsti bija teikuši ka Lorijas slimība ir neizārstējama.
Kendisas galvenā atklāsme, ka slimība un problēmas nekad nebija saistītas ar kādu citu. Tikai ar viņu pašu! Vecajā esības stāvoklī viņai bija stingra pārliecība, ka viņa ir attiecību un ārējo apstākļu upuris un, ka dzīve ir kaut kas tāds, kas vienkārši ar viņu notiek. Sākot apzināties šo darbu un uzņemoties pilnu atbildību par sevi un dzīvi - uz saprotot, ka notikušajam nekad nav bijis nekāda sakara ar to, kas ir ārpus viņas, - viņa guva ne vien milzīgas spējas, bet arī saņēma vienu no lielākajām dāvanām, ko būtu varējusi lūgt. Kendisa savu organismu bija novedusi saasinātā emocionālā stresa stāvoklī, kura rezultātā mati izkrita kušķiem, sākas smaga migrēna, mocīja hronisks nogurums, bija zarnu darbības un gremošanas problēmas, bezmiegs, pieauga svars, zuda koncentrēšanās, nomāca nepārtrauktas sāpes un virkne citu sipmpomu, kas viņu lēnām sagrāva.
Džoana, kas 59 gadu vecumā atkal iemācījās staigāt, teica: "mana dzīve ir brīnumaina, pilna neticamām sinerģijām, pārpilnības un dažādām negaidītām dāvanām. Tā mutuļo , mirdz un džinkst, atspoguļojot jaunu un vieglāku identitāti. Patiesībā tā esmu jaunā "es", "īstā es", kuru lielāko daļu dzīves centos kontrolēt un apslēpt".
Visas trīs pacientes izdziedinājās, neizmanojot nekādus resursus no ārpuses. Viņas mainīja veselību no iekšpuses uz āru, nelietojot medikamentus, operācijas, terapijas vai jebko citu, kā vien savu prātu. Viņas kļuva pašas par savu placebo.
10.nodaļa. Informācija transformācijai: pierādījums, ka Jūs esat placebo. Autors min, ka pateicoties pētījumiem ir pārliecināts, ka cilvēks pats ir placebo. Viņa studenti apliecinājuši,ka var ticēt nevis zināmajam, bet gan kaut kam nezināmam un padarīt to par zināmu. Viņi mainīja sevi bioloģiskā līmenī pateicoties domām vien.
11.nodaļa. Sagatavošanās meditācijai. Šajā nodaļā autors norāda kas ir jāzina, lai sagatavotos meditācijai. Viņš aicina doties sevī un mainīt esības stāvokli. Nodaļā ir paskaidrots kad, kur un kā meditēt.
12.nodaļa. Meditācija priekšstatu un uztvērumu maiņai. Šajā nodaļā autors pārskata virzīto meditāciju, kura veidota tā, lai palīdzētu mainīt dažus priekšstatus par sevi un dzīvi. Šīs meditācijas laikā viss, kas jādara ir jābūt klātesošiem. Tikai jājūt. Nekas nav nedz jāizdomā, nedz jāvizualizē. Nodaļā ir aprakstīta meditācija, kas sastāv no trīs daļām un var sākt izmantot ikviens interesents.
Pielikumā pievienoti 2 scenāriji uzskatu un uztvēruma maiņas meditācijai.
Grāmatu rekomendēju izlasīt ikvienam cilvēkam, kas gatavs pieņemt faktu, ka mūsu domas vada mūsu dzīvi. Nostiprinot zināšanas un pielietojot lasīto ikdienā, ikvienam ir iespējams dzīvot tādu dzīvi kādu vēlas. Ieskaitot mani.